איתור נזילות בבריכה ומניעתן

איתור נזילות בבריכה זו העבודה שלי.

מניסיוני רב השנים של איתורי נזילות בבריכות שחייה, התקנות ובניה של בריכות חדשות, תיקון ישנות, ומחקר מעמיק של הגורמים לנזילות בבריכה הביאו אותי להבנה שאחוז גבוה מהתקלות נובעות כבר מבניית הבריכה ברמת תכנון נמוכה.

 

מטרתי כאן לעזור למנוע אותן מראש, בזמן בניית הבריכה והמערכות.

תכנון ועבודה טובה יחסכו הרבה צרות.

 

.1 נתחיל מפשוט – בבריכה פרטית לא צריך להגזים עם עודף מערכות כמו סקימרים, אינלטים נקזי ריצפה, חלק גדול מהנזילות זה באביזרי הבריכה ולכן פחות אביזרים פחות אפשרות לבעיות.

לדוגמה: בבריכה 8*4 עם סקימרים צריך מקסימום 4 אינלטם  2 סקימרים ונקז אחד. בבריכת גלישה עד רוחב 6 מטר לא צריך 2 שורות של אינלטים ריצפתים, מספיק שורה אחת (לשקול רק אינלטים / ג'טים), נקז אחד, חיבור למטאטא יניקה אחד.

בבריכה ציבורית חשוב מאוד לעמוד בדרישת משרד הבריאות אך בבריכה פרטית אין צורך להגזים.

 

  1. פנסים – הם מקור להרבה הנאה בבריכה אבל גם לבעיות.

הדבר החשוב בפנס זה צינור שרשורי שיצא מעל גובה המים, בבריכת גלישה עם חדר מכונות תת-קרקעי יש בעיה של מעבר מים דרך הצינור לחדר המכונות, לכן צריך לפתור זאת ע"י מעבר פתוח דרך תעלת הגלישה. את מוצאי הצנרת בחדר המכונות להתקין כך שלא יהיו מעל ציוד שעלול להינזק במקרה ויחדרו מים לצנרת. מומלץ שימוש בצינור עמיד במים, ואיטום נוסף עם אנטי גרון או סיליקון נטרלי. לא להשתמש בסופר 7 (MS POLYMER לא עמיד בכלור) אלא רק בחומרים מבוססי סיליקון.

 

 

 

 

 

  1. 3. סדר בבלגן – חשוב לתכנן ולבצע עבודה בצורה לא מסובכת, לא לפזר את הצנרת סביב הבריכה, להפחית כמות צינורות, עדיף לרכז את הצינורות במשותף בצורה מוגנת מסיכוני שקיעת קרקע, להפחית זוויות והצטלבויות ככל האפשר.

 

  1. בריכת בטון – מומלץ להעביר את הצינורות בתוך הבטון, צינור יצוק בבטון מוגן ולכן בבריכות אלה יש פחות נזקים של צנרת. 

בריכות בטון עם חדר מכונות בנוי בנפרד עם צינורות באדמה זה מקור לנזקים רבים, לכן עדיף שהצינורות כולם יעברו דרך הבטון ישירות לחדר המכונות (חשוב למקם מוצא כל צינור לפי תוכנית חדר מכונות)

בבריכה מובאת (עם מנוף) צריך לתכנן את יציאת הצינורות מהקיר הסמוך לחדר מכונות ולא לבנות קיר כפול אלא קיר משותף (או חלון מעבר). בהרבה מקרים הצינור נשבר בין הבטון לאדמה, צינור נעול בבטון נגזר כמו במספרים בגלל תזוזות אדמה.

סקימרים בולטים מחוץ לבריכה, אם יש בטון שהוא לא חלק מהבריכה אז נגרם לחץ ששובר את הסקימר ולכן רצוי להקיף את הסקימר בבטון ביציקת הבריכה או לחילופין לבצע הפרדה בעזרת קלקר בין הסקימר לבין הבטון מסביב לבריכה.

אם קיימים צינורות באדמה לא מומלץ להשתמש בצינורות PVC, מומלץ צינור פוליאתילן עם ריתוך (גמיש ועמיד ללחץ גבוה יותר), בכל מקרה אין להתקין צנרת PVC גמישה בצורה נסתרת בעיקר בגלל עמידות ללחץ אדמה וכן כלור ממי הברכה.

 

  1. יציקת בטון רק עם תוסף משפר איטום ייעודי לבריכות שחיה.

חובה לבצע ויברציה יסודית בכל תהליך היציקה.

פירוק טפסנות רק 3 ימים אחרי היציקה.

התחלת גימור אחרי 21 יום מהיציקה.

מילוי סגרגציה וחורים רק עם "גראוט צמנטי" ולא עם טיח.

לפני ביצוע טיח ואיטום יש לבצע מילוי מים לבדיקת אטימות ונזילות.

אם אין נזילות והכל תקין אז אפשר לחפות את הבריכה ולעבור לשלב טיח, איטום, חיפוי ורובה.

חובה להוציא קרשים שנשארו מהטפסנות, אפילו אם זה מתחת למדרגות או מדרך הרגל. חובה לטפל בברזל הבולט גם מעבר לחלודה זה יכול לגרום לנזילות עם השנים.

 

  1. דגשים לבריכות פיברגלס, בבריכות אלו יש כמה בעיות שכיחות:

א. פילוס לא נכון של הבריכה גורם לעיוות מתחת לבריכה ויכול לגרום לשברים וסדקים. בשביל לבצע את זה נכון, צריך לבצע שבלונה בעזרת שטיחמוס או מפסלת לייזר וליישר את החול בצורה מדוייקת בעזרת קרש בדומה לשבלונות משתלבות. מסביב לבריכה מומלץ למלא חול ולא להחזיר את האדמה המקומית סביב הבריכה. אפשר להתשמש גם בחצץ גרוס אבל חול עדיף.

ב. בעיה נפוצה נוספת היא אביזרי הצנרת. בהרבה בריכות האינטלים (מפזרי מים) נשברים, הסיבה לכך ההתכווצות והתפשטות שגורמת לביקוע של האביזר. בצד האחרוי של האינלט מומלץ להרכיב כמה גומיות נוספות ובצג הפנימי של הבריכה לאטום עם סיליקון ניטרלי. הגומיות סופגות את ההתכווצות והתפשטות של הפירברגלס. ואם הלחץ משתחרר, הסיליקון גם אוטם וגם מדביק מהצד של הבריכה.

 

ג. בבריכות פיברלגס חלק מהמתקינים משתמשים בפנס פלסטיק שמורכב ע"י חור 2 צול ובנד מהצד השני עם 2 כנפיים שמחזיקות טבעת פסלטית, מסוג זה של גופי תאורה יש תקלות רבות שגורמות לנזילה.

 

  1. 7. בריכות שחייה מתועשות, בבריכות מהסוג הזה עיקר התקלות בדומה לברכות פיברגלס שברים באינלטים.

יש להן הרבה צינרות חיצוניים שבמקרה של צינור PVC קשיח להישבר ובמקרים של צינור גמיש להיהרס בגלל הכלור. רוב הנזקים בברכיות עם צינורת גמישים זה בסקימרים של הבריכה בגלל שנוהגים לשים שם טבליות כלור.

 

צינור PVC גמיש, צינור שנפגע כתוצאה משימוש בטבליות כלור בסקימר הבריכה, כפי שניתן לראות הצינור במצב גרוע ביותר.

השאר תגובה